V mnohých domácnostiach tečie z kohútika tvrdá voda, ktorá pri praní spôsobuje vyššiu spotrebu pracieho prostriedku a šednutie bielizne. So zmäkčovačom vody sa môžete oboch problémov zbaviť. viac
Čo je to a ako to funguje
Zmäkčovač tvorí zmes minerálnych a organických látok, ktoré majú schopnosť na seba naviazať minerály z vody, a tým upraviť tvrdosť vody. Účinná látka pracieho prostriedku v takto upravenej vode namiesto minerálov na seba viaže iba nečistoty z bielizne. V textile sa navyše neusadia zrazeniny, ktoré sa prejavujú ako zapranie a šednutie.
Na čo sa používa
Zmäkčovač vody výrazne zlepšuje výsledok prania v tvrdej vode. Znižuje spotrebu pracieho prostriedku a obmedzuje usádzanie zrazenín v textile (zapranie a šednutie bielizne) a v práčke (týka sa najmä prania v mydlových pracích prostriedkoch – mydlové vločky, mydlový sliz).
Ako sa používa
Tvrdosť vody jednoducho určíte Testovacím pásikom. Ak vodu nemáte z vlastného zdroja, podrobnejšie informácie o kvalite jej zloženia môžete získať od príslušnej vodohospodárskej spoločnosti. Podľa tvrdosti vody nastavte dávku zmäkčovača aj pracieho prostriedku (stačí urobiť len raz, tvrdosť vody zostáva v jednej lokalite v priebehu rokov rovnaká).
Zmäkčovač nasypte do zásobníka na prací prášok spolu s pracím prostriedkom. Pokiaľ sa počas prania nedostatočne rozpúšťa (napríklad pri krátkych programoch), dajte ho priamo do bubna práčky a až potom vložte bielizeň.
Dávkovanie na 4 – 5 kg bielizne:
TVRDOSŤ VODY PODĽA TESTOVACIEHO PÁSIKA: | K praciemu gélu pridať: |
Mäkká >4°dH | |
Stredne tvrdá >8,4°dH | |
Tvrdá >14°dH | 40 g / 2 vrchovaté polievkové lyžice |
Možno vám vŕta v hlave
Je zmäkčovač ekologický?
V zmäkčovači sa používajú minerálne (zeolit, uhličitan sodný) a organické látky (citrónan sodný), ktoré v ekologických pracích prostriedkoch nahrádzajú bežne používané fosfáty a fosfonáty.
Zeolity sú zmäkčovače prírodného pôvodu, sú zložkou ílov a majú schopnosť viazať najmä horčík a vápnik, ktoré sú najčastejším pôvodcom tvrdej vody. Samy sú nerozpustné a stávajú sa jednou zo zložiek usadeného kalu v čističkách.
Uhličitan sodný je známy ako sóda na pranie a citrónan sodný je konzervant, ktorý sa používa napríklad aj do limonád a ochutených pív.
Fosfáty a fosfonáty považujú v Tierra Verde za nežiadúce, pretože spôsobujú eutrofizáciu ( „kvitnutie“) vody so všetkými nepriaznivými dôsledkami tohto javu. Fosfáty sú už niekoľko rokov zakázané na pranie, ale nachádzajú sa v konvenčných prostriedkoch do umývačiek riadu. Fosfáty nahradili po ich zakázaní v pracích prostriedkoch tzv. fosfonáty, majú však na vodu podobný vplyv.